was successfully added to your cart.

Kreativita není talentem, nýbrž způsobem myšlení

  • 1
  • 11.3.2015

inkona knihaAKTUALITA

Kreativita není talentem, nýbrž způsobem myšlení

Pro efektivní plnění pracovních úkolů je kreativita důležitou součástí, stejně jako v běžném životě. Dost často se však lidé mylně domnívají, že kreativita je spojená s talentem, který někdo má a jiný ne. To je ale poněkud zavádějící, protože mohou být lidé s vrozenou rozvinutou kreativitou a jiní částečně omezenou. Vše je v závislosti na okolnostech, jako jsou geny, ale i okolí, kterém vyrůstáme, jak na nás působí jiné lidé, a jaké možnosti máme.

5 důvodů, proč se kreativitou zabývat:

1.) Propojuje se s téma vnitřních bariér a strachu – pomocník pro zvládání změn
2.) Přispívá k sebepoznání, díky ní objevíte svůj skrytý potenciál (obchodník, konzultant, vedoucí pracovník)
3.) Pomáhá narušovat stereotypy a zvládat překročení zóny komfortu (posiluje odlišnost, nápaditost a inovace)
4.) Učí, jak nakládat s vlastní časem a zahodit nesmyslné aktivity (zvyšuje efektivity i prodeje)
5.) Otvírá cestu ke snadnějšímu řešení konfliktních situací (obchodník vs. zákazník)

Kdy to celé začalo…dětství jako prostor pro kreativitu

Co je kreativita?IMG_3206

Kreativitu si lze představit jako sval, jež pravidelným cvičením, používáním sílí, kdežto naopak jeho ledabylým neužitím chabne. Proto jsme si jako malí měli malovat, tvořit z plastelíny, stavět komíny z dřevěných kostek anebo hrady z písku a iglú ze sněhu. Čím více jsme jako děti měli možností, her a prostor, tím rozvinutější kreativitu máme, jsme více kreativní, než jiní.

Realizujeme celodenní workshopy pro veřejnost, večerní workshopy a firemní tréninky. Inspirace pro začátek a následně už můžete pracovat sami.

Nic není ztraceno

Jenže to neznamená, že budeme v životě úspěšnější. Pokud i nadále nebudeme kreativní myšlení podporovat, rozvíjet, pak bude stejně tak k ničemu, jako tomu, co byl indisponován pro znatelný rozvoj kreativních schopností. Což s sebou nese i možnost naopak rozvoje v pokročilejším věku. Máte-li pocit, že nejste dost kreativní/tvořivý a překvapuje vás nápaditost svých mladších kolegů, není lepší cesty, než se řádně vyzbrojit a svoje způsoby myšlení kreativním způsobem změnit.

Co vše je kreativita?

Představivost
Jakmile jsme postaveni před obtížný úkol z ničeho nic, napadne nás první řešení. Čím více možných řešení daného úkolu v co nejkratším časovém intervalu vytvoříme, tím jsme jakoby kreativnější – naše myšlení je rozvětveno dokonale a spojeno také s velice rychlou reakcí. Postupně nás napadají další a další možnosti, a tudíž odpovědí, jak nejlépe rozvíjet kreativitu, je pravidelným tréninkem a intenzivním cvičením.

Zvídavost
Podstatné je i to, jak dokážeme klást otázky, objevovat zákoutí problému, jak se dokážeme pomocí otázek dostat tam, kam máme namířeno aj. Zvídavý člověk má značný předpoklad k tomu, aby svoje kreativní myšlení dost důrazně rozvinul.

DisciplinovanostKreativita_Zizitom
Pokud jde o rozvíjení se, tedy vlastního myšlení, nepůjde to dost dobře bez řádné disciplíny. Nejsme-li s to splnit zadané úkoly, být dostatečně vytrvalý a pracovat sami na svém zlepšení, nedojdeme daleko. Je nutné vybudovat sami k sobě pomyslné kladívko a sami se do rozvoje pustit. Jedině tak zvládneme obtížné úkoly hravě.

Vytrvalost a spolupráce
Nutné je být i nadmíru vytrvalí, což s sebou nese i potřebu zkoumání, odvahu být odlišný, než jiný a umět se orientovat i v neznámých vodách. S tím je spojená i spolupráce, tedy nejen se v cizím prostředí umět zorientovat podobně, jako na známých místech, ale také být připraven přijímat a dávat kritiku, zpětnou vazbu.

Nadšení
Vůle a nesmírná chuť zkoušet, učit se a inspirovat se z různých zdrojů.

Jak je tomu v týmu rozvíjet vlastní kreativita? Společnou prací, vyslechnutí názorů a pracování s myšlenkami i nápady jiných, a stavěním na těchto základech.

Jedině úsilím a vytrvalostí po touze něco změnit, dobrat se do zdárného konce je možno zvládat i zdánlivě nemožné situace. O kreativitě si můžete přečíst na blogu osobního rozvojeChci změnu„.

Kaizen - chci změnu. E-book.

TIP: Toužíte po životní změně a chcete ji realizovat pomalu, ale o to jistými krůčky? Objednejte si e-book „Kaizen – chci změnu“.

Potřebujete poradit?

Chcete se odlišit? Podpořit v obchodním týmu kreativitu, nápady a tvůrčím a přitom ne nudným způsobem získávat klienty? Trénujte ve firmách kreativitu. S čím se na nás můžete obrátit? Příprava firemních tréninků pro obchodníky, pro interní trenéry či kouče. Dotazy a informace na tel. č. +420 723 916 559.

Kreativitou k úspěchu:

 

.

Zahoďte stereotypy – vykročte ze zóny pohodlí

Share Button