was successfully added to your cart.

Koučink duše – cesta ke klidu

  • 1
  • 24.2.2015

inkona knihaAKTUALITA

Koučink duše – cesta ke klidu a radosti ze života

koucink-duse_kniha

Koučink duše

Obdržela jsem knížku pod názvem „Koučink duše – cesta ke klidu a radosti ze života“ od nakladatelství ANAG a jelikož mám slabost pro pampelišky, o to byl můj zájem větší. Líbí se mi jejich žluté hlavičky, ale hlavně mě fascinuje jejich proměna na ty odkvetlé.

Připadají mi jako takové malé padáčky, které si můžou letět směle do světa. Něco podobného jsem cítila při čtení knihy od autorky Michaely Merten. Potěšilo mě, když jsem zjistila, že je manželkou Pierra Franckha, od kterého jsem už několik knížek četla. Píšu o nich na svém blogu „Chci změnu„.

Je opravdu docela těžké, po několika stovkách přelouskaných knížek z oblasti osobního rozvoje, najít něco úplně nového a překvapivého. Zaujaly mě osobní zkušenosti autorky i přemýšlení nad vlastním životem – výhrami i pády. Sympatické povídání je blízké mě i dalším čtenářům, protože každý občas míváme podobné myšlenkové pochody.

Koučink duše. Co mě úplně nadchlo?

Kapitola o mužíčkovi v uchu, prostě nemá chybu. Škarohlíd mě zaujal na tzv. první přečtení, lépe by se hodilo „první pohled“, protože takové malé individuum máme téměř každý. No, co si budeme povídat…

Taky vám neustále někdo do všeho kecá, aniž byste stáli jeho názory? Komentuje téměř všechno, když váháte a nejste si jisti? Přemýšlíte o změnách či nových věcech? Říká, tohle vůbec neumíš, proč se do toho vůbec pouštíš? Ty by si chtěla tohle dokázat? Tak to si asi úplně padlá na hlavu. No, není ti dobře, tak jak jsi?

pampeliska_louka

Pampelišky

Tak takhle nějak to funguje, hlavně v momentech, kdy nevíte, kudy dál. Pak nastoupí tato osůbka a všechno ví a zná. Je nesmírně ‚pozitivní‘ a podporující, avšak naprosto jiným směrem než Vy potřebujete. Někdo mu říká vnitřní kritik, někdo mužíček, někdo ošklivý trpaslík.. Jak mu říkáte vy? Za prozrazení jména Vám budu vděčná, třeba i z důvodu, abych se s ním nepotkala, protože mě příležitostně navštěvuje. Dva a více by už bylo moc.

Co tedy s tou osůbkou?

Nebo ještě nemá jméno? Zkoušeli jste tohoto mužíčka trpaslíka poslat na výlet kolem zeměkoule či na pustý ostrov? Říct mu, já už tě nepotřebuji a tvé rozumy už vůbec ne. Milý zlatý, jsme už nějakou dobu spolu. Co takhle si od sebe vzájemně odpočinout? Vím, že si velmi pohotový v různých radách, ale ta tvoje podpora mě od všech aktivit spíše odvádí.

Většinou, když se rozčiluji a bojuji vnitřně s tímto „fešákem“, tak se nikam moc nedostanu. Tak mě napadlo jít přátelskou cestou a svému vnitřnímu miláčkovi říct, co kdyby sis udělal dovolenou a podíval se někam jinam? Odkud vůbec přicházíš? Nejvíce by mě zajímalo, který dobrák tě za mnou poslal? Rodiče? Přítel? Učitelka?

Takhle zmateně to občas vypadá v naší hlavě. Milióny různých myšlenek. Proč je přesila právě v těch negativních a energii ubírajících myšlenek než těch povzbuzujících? Je to pro nás lehčí. Nepotřebujeme vyvinout energii, překonávat sami sebe, dokonce se učit nové věci, protože máme rádi pohodlí?

Zkuste pozvat do svého nitra jinou osůbku, dejte ji/jemu jméno a zadejte nové úkoly. Změňte scénář, ve kterém jste doposud hráli. Vysvětlete ji/ jemu důležitou roli ve vašem životě. Cokoliv, co se vám podaří a máte z toho radost, prostě když cítíte, jak se vám vlévá krev do žil, ať vás pochválí. Řekne, tak to se ti povedlo. Udělala si to báječné. Jsi šikulka.

Závěr:

Minule jsem se dívala na film s Johnem Deppem „Hledání Země – Nezemě.“ Motiv byla pohádka Petr Pan a závěrečná scéna byla o vílách. Byly krásné, jemné, tančily křehce a jednoduše, byly moc roztomilé. Takovou vílu bych chtěla mít i já. Byly bychom nerozlučné kamarádky, které by se podporovaly v nepříjemných situacích. A kdyby přisel zase ten Škarohlíd, tak bychom mu s úsměvem zamávaly a řekli sbohem.  Pro tebe už tady není místo!

Moje doporučení:

Kniha „Koučink duše“ měla přidanou hodnotu pro mě právě díky různým životním zkušenostem autorky a věřím, že zaujímavou bude i pro Vás. Ponaučení? Negativní myšlenky nás nikam nedovedou a kniha pomáhá přelomit a uvědomit si toto. Změnou myšlenek získáme radost, vitalitu a stáváme se aktivními ve vytváření vlastního života.

Autor: Ing. Z.Tomaidesová, blog osobního rozvoje „Chci změnu“

Doporučujeme kurzy – osobní rozvoj:

Share Button