was successfully added to your cart.

Jak vypadá vaše šťastná hvězda?

  • 0
  • 15.1.2016

inkona knihaAKTUALITA

Jak vypadá vaše šťastná hvězda?

Jaké obchody jste rádi a často navštěvovali jako malé dítě? Bylo to hračkářství nebo spíše něco jiného? Já jsem jako malá milovala papírnictví. Okukovala jsem výlohy a neustále zkoumala barvy pastelek, obdivovala fixy, progresky, tuhý pastel či voskovky. Stále jsem toužila kreslit, ale moc mi to nešlo. Dokonce jsme s tátou chodili do lesa a lezli do kopců a já si tam sedla a malovala stromy, kopce atd.  Bohužel moje výtvory vypadaly žalostně. Asi proto jsem s tím přestala, ale nutkání kreslit mě dodnes neopustilo.

Postupem času jsem ve škole začínala u kreslení spíše trpět, neviděla jsem „správné odstíny“, proporce zadaných předmětů neseděly a byla jsem z toho spíše otrávená.IMG_0290 (002)

Konec roku jsem si zpříjemnila návštěvami různých workshopů zaměřených na kreativitu. Jedním z nich byla i arteterapie. Slyšela jsem o ní, ale nikdy nepraktikovala. Navštívila jsem 3 workshopy. Témata byla: Můj vnější svět, Můj vnitřní svět a Lidé z rodiny kolem mě. Šlo o nejbližší rodinu.

Ze setkání jsem měla radost! Zaujalo mě několik věcí, a proto jsem se cítila dobře. Nikdo výtvory nehodnotil a nijak neposuzoval.  Zbavila jsem se pocitu, že neumím malovat. No a co!? Hlavně, že svým způsobem relaxuji, čistím si hlavu a uspořádávám si myšlenky.

Co vykročit ze zóny pohodlí a vyzkoušet něco nového?

Pokud zvažujete vyzkoušet něco podobného, tak vás v tom směle podpořím. Po zadání tématu jsem měla hodinu na tvorbu.  U prvního úkolu jsme navíc poslouchali i hudbu, což podpořilo naši tvořivost. Škoda, že u dalších už ne. Pokud malujete doma v koutku, hudbu jednoznačně doporučuji.

Nejzajímavější bylo, že i když jsem neměla jasnou představu, jak bude můj obrázek vypadat, tak jsem najednou kreslila. Chvilku jsem seděla a přemýšlela, koho na své dílo zařadím. Vztahy kolem sebe jsme měli vyjádřit pomocí oblohy a hvězdiček.

Někdo maloval žluté hvězdičky rozličných velikostí a modrou oblohu, jiný hvězdičky vypadající jako malé komety. Jelikož jsem viděla asi 30 druhů pastelek a barev, toužila jsem všechny využít. Každá hvězda kolem mě má jinou energii. Splňuje rozdílnou důležitost a mám k ní odlišný vztah. Další kritérium mé tvorby bylo, zda ten člověk žije a jeho míra vlivu na mne.

Po vymalování obrázku přichází na řadu povídaní. Kdo chce, mluví o tom, s jakou myšlenkou ke kreslení přistupoval, proč se jednotlivé hvězdičky od sebe liší i strukturou a jaký život prožíváme. Někdo o svých výtvorech mluvit nechtěl.

Když jsem začala vyprávět o obrázku mé oblohy, došlo mi, že naše vnitřní nastavení funguje skvěle. Velmi zajímavé bylo poslouchat druhé. Někdy máme tendenci porovnávat, kdo a jak kreslí. Z některých výtvorů jsem byla přímo u vytržení. Je úžasné pozorovat odlišnosti kreseb, nás jako lidí. Jedna účastnice poznamenala, že tady je to skvělé, ale pak začneme komunikovat a různě se dohadovat a najednou už ta rozdílnost tak přínosná není. Uznávám, je to pravda.malovani_EDUX

Zjišťovali jsme, že některé si byly moc podobné v barvách a stylu uvažování. Klidně byste vytvořili dvojice a je dost pravděpodobné, že by si i lidsky rozuměli.

Jedním z účastníků byl manželský pár a přesto, že kreslili samostatně, tak používali podobné barvy i styl tvorby. Když jsem je pozorovala, byli také hodně podobné oblečeni. Vliv jeden na druhého a jejich souhra byla citelná ve všem.

Kam patříte vzhledem k těm ostatním hvězdám?

Napadlo mě, že jsme sami sebe nikam nezařadili jako hvězdičku na oblohu. Kam patříme vzhledem k těm ostatním hvězdám? Tato otázka padla na závěr. Přemýšlela jsem. První myšlenka, aha, tak někam uprostřed, vždy mám ke každému z nich vztah. Nakonec jsem se rozhodla, že je ‚pohltím‘, jsou součásti mého života a jednoduše k němu patří.  Schválně jsem předložila svůj výtvor doma a položila otázku, která hvězda je ta tvoje? I tohle bylo zajímavé :)

Moje doporučení:

přichází vánoční čas, doba rozjímaní a přemýšlení, budete více než kdy jindy v roce se svou rodinou a blízkými. Zkuste udělat něco podobného jako já a vyjádřete své vztahy hvězdičkami. Pokuste se na to podívat s odstupem, ptejte se sami sebe, proč jste zvolili daný tvar hvězdičky, vzájemné vzdálenosti od sebe, zda je obrázek klidný či dynamický. Jaký je váš život v tomto směru, zda je rozmístění hvězdiček rovnoměrné nebo jsou v na jednom místě, jak vypadá vaše obloha atd.  Určitě se dozvíte i zajímavé věci o sobě a svém přístupu k lidem kolem sebe.

Kaizen - chci změnu. E-book.

TIP: Přemýšlíte o změnách či dárku na Vánoce? Zkuste e-book „Kaizen-chci změnu„, který je založený na japonské filozofii Kaizen. Cena e-booku je 242 Kč vč. DPH a objednat ho lze na e-mail: tomaidesova@edux.cz.

Závěrem: „Neexistují hloupé odpovědi, pouze chytré otázky.“ Aristoteles

Přeji vám klidné, pohádkové a radostné Vánoce!

Doporučujeme kurzy:

 

.

Share Button