was successfully added to your cart.

Jak uskutečnit osobní sny? Filosofie Kaizen

  • 1
  • 18.8.2014

inkona knihaAKTUALITA

Jak uskutečnit osobní sny? Filosofie Kaizen

Představte si, že jedete na kole a najednou se před Vámi objeví obrovský krpál. Jak na něj budete reagovat? Někdo si řekne „Tak na to kašlu“ a sesedne z kola. Jiný si řekne: „Já to dám, mám to na to!“ Ten pravděpodobně miluje výzvy. Jiný si řekne: „Tak jo, jedu pomalu, dojedu.“ Pomůže si tím, že si bude všímat stromů a pojede od jednoho ke druhému.

Jednoduše ignoruje velký kopec a soustředí se jen na malé úseky trasy, od stromu ke stromu, od patníku k patníku. A to je i podstatou metody Kaizen. Základem této filozofie jsou spíše než výzvy pomalé, ale o to jistější kroky směrem k cíli.

V jakých oblastech lze využít metodu Kaizen?

ovoce-talir

Změna stravování – Kaizen

V osobních změnách (např. odstraňování různých zlozvyků jako rozčilování u řízení auta, při změně vzhledu či redukci hmotnosti, při nalézání nového partnerského vztahu), ale lze ji úspěšně využít i pro kariéru (např. v obchodní oblasti pro vylepšení poskytovaných služeb, zvýšení obratu u prodeje či pro posílení vnitřní motivace v pracovním procesu).

Ať už chceme realizovat jakékoliv změny v praxi, začínáme plánováním tak malých kroků, že si jich amygdala ani nevšimne. Díky tomu, že ty kroky jsou tak malé, nevyvolávají v nás vnitřní odpor.

A co je amygdala? Amygdala je emočním jádrem mozku. Monitoruje všechny události v nás i mimo nás a je připravena kdykoli spustit stresovou reakci, pokud to uzná za vhodné. Informace do amygdaly přicházejí prostřednictvím našich smyslů a ona reaguje na vnější podněty i na naše myšlenky.Kaizen - chci změnu. E-book.

Pokud usoudí, že se naše tělo dostává do krize, spustí stresové hormony, aktivuje srdce, cévy a mobilizuje smysly. Naše mozkové centrum se tak dá do pohybu. Amygdala je tedy pro nás nezbytná, protože usnadňuje „přežití“ např. v případě napadení psem, při agresivní hádce atd. Aktivuje naše tělo ještě předtím, než si sami uvědomíme, o co vlastně jde. Jsou ale naopak situace, kdy nám není tolik prospěšná.

Dobrým příkladem, jak využít ve svém životě přístup Kaizen, může být např. hubnutí či změna komunikace. Začneme pravidelně více cvičit a zároveň změníme jídelníček, naše tělo začne reagovat na bolest ve svalech – tělo vysílá signály „mám hlad“, „celé tělo mě z cvičení bolí“ apod., což vyvolá vnitřní odpor „jak mi bylo předtím dobře a teď mám hlad a ještě mě všechno bolí“ a najednou je náš původní cíl v nedohlednu. Co udělat proto, abychom v hubnutí zdárně pokračovali? Jednoduchá rada v duchu kaizen zní: neprobudit amygdalu.

Jak používat ve svém životě metodu Kaizen?

Dělat tak malé kroky, které nás nezatíží a zároveň opadnou obavy z neúspěchu. Pojďme tedy aplikovat novou strategii. Náš mozek miluje otázky. Využijme je takticky pro svůj cíl.

Uvádím příklady:

  • Co nejmenšího mohu udělat pro to, abych se více věnovala jakékoliv pohybové aktivitě?
  • Co mohu dělat pět minut denně pro to, abych si lépe připravila jídlo na celý den?
  • Jakou sportovní aktivitu jsem měla ráda jako dítě a mohu ji dělat např. dvě minuty denně?
  • Co je pro mě nejsnadnější vypustit z jídelníčku (či zmenšit porci) pro zdravější stravování? Atd.

Rekapitulace:

Určitě Vás napadnou další pro Vás vhodnější otázky. Okouzlila Vás tato alternativní filozofie pro změny? Objednejte si ebook „Kaizen- chci změnu“ a začněte aplikovat tuto filozofii do života. Hlavně ať je amygdala v klidu. Udělejte si z amygdaly kamarádku. Malinkatých změn si nevšimnu ani já (moje tělo), ani amygdala. Jde o to, že tímto způsobem spolehlivě boříme své špatné návyky a stereotypy a budujeme nové návyky, které se udrží.

Co to nakonec přináší nám samotným např. u hubnutí?

V reálném životě vidíme výsledky ve formě lepší postavy, máme povznášející pocit ze sebe samých, věříme v to, že v sobě máme dostatek trpělivosti, disciplíny a vytrvalosti, a jsme úspěšní v tom, co měníme. Zjistíme, že máme nové možnost pro sebe ať už v jiném typu oblečení, či v nových sportovních aktivitách. Je to sice časově náročnější, ale o to trvalejší. Ceníme si toho, že jsme dosáhli svého cíle. A o to přece jde! Říct sám sobě: „Já to dokázal/a“.

Objednávky a dotazy e-booku a kurzů:

Ing. Z. Tomaidesová, e-mail: tomaidesova@edux.cz v ceně 242 Kč bez DPH, tel.č. 723 916 559.

Doporučujeme kurzy:

Sebepoznání pro ženy – objednávka na kurz, dotazy ke kurzům tel.č. +420 723 916 559.

Objednávky e-book „Kaizen – chci změnu“ v ceně 242 Kč vč. DPH, e-mail: tomaidesova@edux.cz.

200 Kč Objednat

 

.

Share Button