was successfully added to your cart.

Jak uskutečnit osobní sny? Filosofie Kaizen

  • 1
  • 18.8.2014

AKTUALITA

Jak uskutečnit osobní sny? E-book: Kaizen – chci změnu.

Představte si, že jedete na kole a najednou se před Vámi objeví obrovský krpál. Jak na něj budete reagovat? Někdo si řekne „Tak na to kašlu“ a sesedne z kola. Jiný si řekne: „Já to dám, mám to na to!“ Ten pravděpodobně miluje výzvy. Jiný si řekne: „Tak jo, jedu pomalu, dojedu.“ Pomůže si tím, že si bude všímat stromů a pojede od jednoho ke druhému.

Jednoduše ignoruje velký kopec a soustředí se jen na malé úseky trasy, od stromu ke stromu, od patníku k patníku. A to je i podstatou metody Kaizen. Základem této filozofie jsou spíše než výzvy pomalé, ale o to jistější kroky směrem k cíli.

V jakých oblastech lze využít metodu Kaizen?

Kaizen_chci_zmenu_ZizizitomV osobních změnách (např. odstraňování různých zlozvyků jako rozčilování u řízení auta, při změně vzhledu či redukci hmotnosti, při nalézání nového partnerského vztahu), ale lze ji úspěšně využít i pro kariéru (např. v obchodní oblasti pro vylepšení poskytovaných služeb, zvýšení obratu u prodeje či pro posílení vnitřní motivace v pracovním procesu).

Ať už chceme realizovat jakékoliv změny v praxi, začínáme plánováním tak malých kroků, že si jich amygdala ani nevšimne. Díky tomu, že ty kroky jsou tak malé, nevyvolávají v nás vnitřní odpor.

A co je amygdala? Amygdala je emočním jádrem mozku. Monitoruje všechny události v nás i mimo nás a je připravena kdykoli spustit stresovou reakci, pokud to uzná za vhodné. Informace do amygdaly přicházejí prostřednictvím našich smyslů a ona reaguje na vnější podněty i na naše myšlenky.

Objednávka e-booku: 

250 Kč Objednat

 

Pokud usoudí, že se naše tělo dostává do krize, spustí stresové hormony, aktivuje srdce, cévy a mobilizuje smysly. Naše mozkové centrum se tak dá do pohybu. Amygdala je tedy pro nás nezbytná, protože usnadňuje „přežití“ např. v případě napadení psem, při agresivní hádce atd. Aktivuje naše tělo ještě předtím, než si sami uvědomíme, o co vlastně jde. Jsou ale naopak situace, kdy nám není tolik prospěšná.

Jak využít ve svém životě přístup Kaizen?

Např. hubnutí či změna komunikace. Začneme pravidelně více cvičit a zároveň změníme jídelníček, naše tělo začne reagovat na bolest ve svalech – tělo vysílá signály „mám hlad“, „celé tělo mě z cvičení bolí“ apod., což vyvolá vnitřní odpor „jak mi bylo předtím dobře a teď mám hlad a ještě mě všechno bolí“ a najednou je náš původní cíl v nedohlednu. Co udělat proto, abychom v hubnutí zdárně pokračovali? Jednoduchá rada v duchu kaizen zní: neprobudit amygdalu.

Jak používat ve svém životě metodu Kaizen?

Dělat tak malé kroky, které nás nezatíží a zároveň opadnou obavy z neúspěchu. Pojďme tedy aplikovat novou strategii. Náš mozek miluje otázky. Využijme je takticky pro svůj cíl.

Uvádím příklady:

  • Co nejmenšího mohu udělat pro to, abych se více věnovala jakékoliv pohybové aktivitě?
  • Co mohu dělat pět minut denně pro to, abych si lépe připravila jídlo na celý den?
  • Jakou sportovní aktivitu jsem měla ráda jako dítě a mohu ji dělat např. dvě minuty denně?
  • Co je pro mě nejsnadnější vypustit z jídelníčku (či zmenšit porci) pro zdravější stravování? Atd.

Rekapitulace:

Určitě Vás napadnou další pro Vás vhodnější otázky. Okouzlila Vás tato alternativní filozofie pro změny? Objednejte si ebook „Kaizen- chci změnu“ a začněte aplikovat tuto filozofii do života. HKaizen - chci změnu. E-book.lavně ať je amygdala v klidu. Udělejte si z amygdaly kamarádku. Malinkatých změn si nevšimnu ani já (moje tělo), ani amygdala. Jde o to, že tímto způsobem spolehlivě boříme své špatné návyky a stereotypy a budujeme nové návyky, které se udrží.

Co to nakonec přináší nám samotným např. u hubnutí?

V reálném životě vidíme výsledky ve formě lepší postavy, máme povznášející pocit ze sebe samých, věříme v to, že v sobě máme dostatek trpělivosti, disciplíny a vytrvalosti, a jsme úspěšní v tom, co měníme. Zjistíme, že máme nové možnost pro sebe ať už v jiném typu oblečení, či v nových sportovních aktivitách. Je to sice časově náročnější, ale o to trvalejší. Ceníme si toho, že jsme dosáhli svého cíle. A o to přece jde! Říct sám sobě: „Já to dokázal/a“.

Objednávky e-book „Kaizen – chci změnu“ v ceně 250 Kč, E-mail: tomaidesova@edux.cz.

250 Kč Objednat

 

Dotazy e-booku a kurzů:

Ing. Z. Tomaidesová, e-mail: tomaidesova@edux.cz v ceně 250 Kč. Kontakt:  +420 723 916 559.

 

.

Share Button