was successfully added to your cart.

Jak sketchnoting zahání strach?

  • 2
  • 24.5.2018

AKTUALITA

Jak sketchnoting zahání strach?

80% mého koučování se věnuje překonávání strachu – strachu z mluvení, z prezentace. Podobné téma jsme řešili i s mým klientem na mém webináři. Strach z mluvení či prezentace před obecenstvem je velmi častý. Ale existuje spousta triků a cvičení, které vám jej pomohou překonat. Teď vám s tím může pomoct i sketchnoting. Jak?

Když kreslím, strach mizívizualni_mysleni_EDUX_Zdenkat

Vystoupit před řadu posluchačů na pódium, to si žádá velkou odvahu. A nemusí jít zrovna o velký konferenční sál se stovkami posluchačů, trému umí navodit i docela maličká místnost, do které jste sezvali své zaměstnance a chcete je seznámit s vaší novou zakázkou. Také při takovýchto situacích máte srdce až v krku? Noc před prezentací vůbec nespíte? Je načase s tím něco dělat.

Znáte nějaké triky?
Existuje spousta triků a tipů, jak se trémy z mluvení před lidmi zbavit. Pomůže správné dýchání, představivost a také to, když mluvení před obecenstvem budete podstupovat stále dokola – strach by se měl časem zmenšit a nakonec úplně zmizet. Na to všechno nemusíte být sami, stačí si domluvit koučink, kde vaši situaci rozebereme.

39044685_1698670046925458_6182588740939022336_nNavíc teď vám s trémou a strachem z vystoupení před obecenstvem může pomoct i sketchnoting – hravá forma tvorby poznámek, která zaměstná vaše ruce i myšlenky a tím zažene strach. Je to jednoduché. Jestliže při prezentacích používáte flipchartové tabule, máte téměř vyhráno. Jde o prezentace pro menší skupiny nebo prezentace a obhajování  nových projektů před kolegy na poradách.

Co místo hutného textu i něco nakreslit?
Obáváte se, že tím si navodíte ještě hlubší stav trémy? Říkáte si: „já a kreslit? Před lidmi? No tak to nezvládnu! To se ztrapním ještě více, raději zůstanu u mluvení”… já se ale obávám, že to bude mít opačný výsledek. Zklidníte se, zrelaxujete, odvedete myšlenky jinam, zaměstnáte váš mozek i vaši třesoucí se ruku.

Navíc k tomu ještě:

Kde všude lze využít sketchnoting?

Kde všude lze využít sketchnoting?

• zaujmete své publikum,
• přitáhnete veškerou pozornost,
• budete zapamatovatelní,
• zjednodušíte výklad,
• odlehčíte atmosféru,
• ukážete se v novém světle,
• získáte pro svůj projekt nové zájemce.

Nebudu své posluchače nudit?

„Dobrá”, říkáte si možná. „Tak já to teda zkusím. Ale… nebudou se mí posluchači nudit, zatímco já si budu čmárat?” Abych pravdu řekla, přesně na totéž jsem se ptala sama sebe, když jsem se sketchnotingem začínala. Opak je ale pravdou. Sketchnoting je hlavně o rychlém malování jednoduchých obrázků, tudíž se opravdu nemůže stát, že vaši posluchači budou trnout nudou, zatímco vy si budete čmárat. Naopak celý výklad bude atraktivnější a dostane šmrnc.

Jak sketchnoting začlenit do prezentací?

Dříve, než vám bude sketchnoting moci být užitečný na prezentacích, je potřeba si jej natrénovat. To můžete sami nebo v kombinaci s mými workshopy nebo můžete vyzkoušet i úvodní kurz – Ovládněte sketchnoting videokurz.  Pro inspiraci se můžete podívat na některá má videa, kde uvidíte tvorbu obrázků v praxi. Teprve až získáte ten správný grif a vytvoříte si svou vlastní zásobu obrázků, můžete s nimi vyjít do světa. Kromě toho, že se naučíte něco nového a při malování si krásně odpočinete, zaženete i strach a trému z vystupování.

Doporučujeme kurzy:

Dotazy: Ing. Zdenka Tomaidesová, tel. č. 723 916 559, e-mail: info@edux.cz.

 

.

Co dělám? Představení lektorky

Co je to sketchnoting?

Share Button