was successfully added to your cart.

Fakt myslíte, že to nejde? Nesmysl!

  • 1
  • 25.9.2015

inkona knihaAKTUALITA

Fakt myslíte, že to nejde? Nesmysl!

Má známá mi vyprávěla svůj sen. Stála před zrcadlem a dívala se na sebe. Vůbec se jí nelíbilo, co viděla. „Zrcadlo, zrcadlo, co mi to ukazuješ?“, ptala se. „Tebe, má milá, tebe.“ „Ale to přece nejsem já!“ „Ale jsi. Chceš vypadat líp? Tak nežer!“  Probudila se celá zpocená, naštvaná na obhroublé zrcadlo, ale musela uznat, že je to tak.

Vypadala spíš jako soudek než jako ženská. Pustila se tedy do práce a za pár měsíců to bylo znát. Nehladověla, jen začala jíst jinak.

Chcete také změnit stravovací návyky? Nebo se potřebujete naučit prezentovat se? Vázne vám komunikace v týmu? Toužíte navázat trvalý vztah? Pak jste zde správně! Pojďte a „ochutnejte“ Kaizen. Poslechněte si podcast věnovaný japonské filozofii Kaizen.

V čem tkví kouzlo filozofie Kaizen?cvicici_zabky

Ne, každý z nás miluje výzvy a chce podnikat změny rychle a radikálně. Dost často, když se rozhodneme pro tuto variantu, selžeme. Probudí se v nás vnitřní strach.

Jako v mém kamarádovi Jirkovi. Vždycky byl do všeho hrrr. Pro všechno se hned nadchl, ale jak rychle začal, tak rychle skončil. Říkali o něm, že u ničeho nevydrží, Ale všechno bylo trošku jinak. Jiří jen neznal jedno jednoduché kouzlo… Jaké?

Cestu postupných kroků. Ta je tím, kdo stimuluje náš mozek, ne rychlost a radikálnost. Pic, bum, bác…to ne! Tak to nefunguje. Ale pomaloučku, krůček za krůčkem…to je cesta k úspěchu! Hlavně ho nevyplašte. Našlapujte polehoučku, aby měl čas si na vás zvyknout. Pak od vás nebude utíkat a naopak se vás bude držet.

A díky tomu nemá šanci strach. Kdyby ten se dostal ke slovu, začal by tropit neplechu, zlobit, překážet a zlikvidoval by naši aktivitu a chuť něco změnit. A úspěch je pak v…háji!

Kouzlo tkví v jednoduchosti a v malých krocích směrem ke stanovenému cíli.
1.) Podnikejte malé akce.
2.) Klaďte si „malé“ otázky.
3.) Podnikejte malé akce. Často malé momenty, kterým nevěnujeme pozornost, mají rozhodující vliv na náš život. Přemýšlejte zpočátku o malých činech, nechtějte hned spasit svět. Ten změníte stejně nejlépe tím, že změníte jeho malou část – tj. sebe.
4.) Řešte malé problémy.
5.) Odměňujte se.

Většina z nás to zná. Mraky lidí si nakoupí například rotoped. Chvilku na něm jezdí a po čase se z něj stane věšák na prádlo. Stojí nejčastěji v obýváku a my se stále přesvědčujeme, že na něm zas začneme šlapat alespoň u zpráv. Jen co budeme mít míň práce. Jen co budeme večer méně unavení. A prádlo na něm přibývá a přibývá…

Příklad ze života, jak funguje Kaizen.

Vzpomínám si, jak jsme se na jednom kurzu bavili o změnách v oblasti sportu a jedna žena mi řekla, ze by bylo fajn, kdyby si alespoň někdy sedla na svůj rotoped, když už ho má doma. Právě na rotopedu vysvětlím, jak Kaizen funguje. První den zkuste jenom sundat věci, které jsou na něm pověšené a prohlédnout si, jak vypadá. To stačí. Za den dva si na něj sedněte a jednoduše seďte a vychutnejte si pohled na pokoj z kola. Zvykejte si na to, jak se na něm sedí. Dalším krokem bude pár šlápnutí do pedálů. Můžete při tom sledovat oblíbený televizní program, hudbu či film. Nic víc. Hlavně to nepřehánět.  Za další dva dny si sedněte a šlapejte déle. Může to být i 5 minut. Zdá se vám to málo? Klid – říkala jsem přece NEPŘEHÁNĚT!

cviceni_zena

Hubnutí – filozofie Kaizen

Za dalších pár dnů zvyšte na 10 minut. Postupně pokračujte a jízdu prodlužujte. Tempo je na vás. Můžete postupně pokročit nebo párkrát zopakovat např. pouze 5 minut jízdy na kole. Je to na vás. Zařazujte jízdu na kole pravidelně a dobu prodlužujte. Vytrvejte a pěstujte si nový návyk.

Za chvilku vám to bude připadat lehké a pohyb bude pro vás přirozený. Budete jezdit třeba hodinu a ani vám to nepřijde. Pojedete a zjistíte, že se vaše kondice zlepšuje, rotoped už není dekorací obýváku či ložnice a vás život a okolí se mění. Účastnice kurzu jsem tímto popisem, jak začít, rozesmála.

Opravdu je to tak jednoduché? ANO, JE!!!

Ta žena po skončení kurzu řekla: „Jdu do toho, tohle zvládnu.“ A co vy? Co chcete změnit vy? Jaké první nenápadné kroky podniknete? V jaké oblasti?

Kaizen - chci změnu. E-book.

Hodně zdaru!!!

Ing. Zdenka Tomaidesová, tel.č. 723 916 559, e-mail: tomaidesova@edux.cz.
Autorka e-booku „Kaizen- chci změnu„, moderátorka Zdenčin pokec – podcast úspěšných.

Doporučujeme kurzy, ve kterých se setkáte s filozofii Kaizen:

 

.

Share Button