was successfully added to your cart.

Čím to, že je asertivita tak důležitá v našem životě?

  • 1
  • 18.6.2014

AKTUALITA

Čím to, že je asertivita tak důležitá v našem životě?

V čem spočívá kouzlo asertivity?

Některým jde asertivita tak nějak automaticky. Nikdy se žádné techniky neučili a uplatňují ji tak nějak přirozeně. Čím to je? Tím klíčem je vnitřní spokojenost a budování pozitivního vztahu sama k sobě, znalost sebe sama, připomenutí si, co všechno umíme a co se nám v životě již úspěšně povedlo, jaké máme schopnosti. Je velmi důležité uvědomovat si vlastní hodnotu.

Uspořádejte si své vlastní pocity, hodnoty a uvědomte si, co Vám nevadí v práci od kolegů a co už pro Vás není přijatelné. Pak možná budete důslednějšími ve vedení dialogu s druhými. Navenek budete působit jinak. Jsou lidé, kteří jsou vyrovnaní, a druzí o nich říkají „on/ona je v pohodě…“, přitom nic zvláštního nedělají, ani nejsou nijak nápadnými navenek.nastvana_zena

Co nejčastěji trápi lidi?

V kurzech asertivity jsem se setkala s tím, že velmi úspěšní lidé i přes to, čeho dosáhli, mi řeknou „Chybí mi sebejistota a chci, aby mě i ostatní akceptovali.“ nebo „Stále po mně něco chtějí a já nejsem schopna to odmítnout a nějak už mě to zmáhá.“ (paní pracovala jako asistentka). Pak je skupina lidí, která má potíže s uplatňováním asertivity. To jsou převážně pomáhající profese, kde je velká touha pomáhat a děje se to dost často i na úkor jejich rodiny.

Slyším „No, oni si už na to zvykli a ani už se na nic neptají.“ Až pak si paní uvědomila a připustila, že už „problémy začínají vznikat“. Odkud čerpat energii pro to, abych byla hodná a vstřícná, když nemám čas sama na sebe? Energie jde pouze jedním směrem, a to ke klientům.

Pochvala či ocenění zvenku je skvělé, ale pokud budeme závislí pouze na tom, co řeknou jiní, možná budeme velmi dlouho čekat. Je těžké si vynucovat, aby Vás ostatní akceptovali. Oni Vás budou respektovat, ale nejdříve udělejte inventuru sami u sebe. Klidně i tím, že si napíšete své silné a slabé stránky na papír a uvidíte to před sebou. Napište těch pozitivních co nejvíce…

Co je důležité u asertivity?

  • Důsledné vedení dialogu s druhými.
  • Respektování sebe sama (seberespekt) a respektování druhých.
  • Oprávněný požadavek – říkám, co si přeju já, co chci a co nechci.
  • Poslouchám, co ty si přeješ a nepřeješ.

Závěrem: Začněme nejdříve u sebe, pak bude pro nás asertivita a její použití v životě či v práci jednodušší a její techniky budou pro nás dobrou pomůckou pro lepší komunikaci s lidmi. Ideální je používat asertivitu k cizím lidem, je to nejlehčí. Ideální trénink je např. v obchodech při reklamacích.

Moje doporučení: Jednou z dobrých technik je i technika „sebeotevření“, sdělení veřejně toho, co neumíme nebo co nám nejde. „Neumím hrát na klavíry i přesto, že tam trávím hodiny. Asi na to nemám talent.“, „Občas jsem cholerický a emoční.“, „Nesplnil jsem očekávání rodičů, chtěli, abych byl…., a teď pracuji jako…“.

Říct, co mi nejde, a nebát se, co si pomyslí ostatní. Být upřímný. Je to spíše důkaz Vaší sebejistoty a nezávislosti na názorech druhých. Pro ostatní budete sympatičtí, lidé Vám lépe porozumí. Tato schopnost Vám pak pomůže se lépe dohodnout, zvládat kompromisy či konflikty. Inspirujte se např. Halinou Pawlovskou, Jiřím Krampolem či Ivanem Mládkem. To jsou mistři sebeotevření…

Doporučujeme kurzy:

Zdroj: blog osobního rozvoje „Chci změnu„.

 

.

 

.

Share Button