was successfully added to your cart.

Čemu se dál profesně věnovat? Strategie Walta Disneye

  • 1
  • 11.6.2014

inkona knihaAKTUALITA

Čemu se dál profesně věnovat? Tvořivá strategie Walta Disneye

Proč to vůbec chceš dělat? Máš dostatek zkušeností? Co tomu řeknou ostatní – známí a kamarádi? Co když to nedopadne dobře? Co když na to nemám dost zkušeností? Taky k Vám podobně promlouvá Váš vnitřní hlas – kritik?

Příběh z koučovací praxe

Klientka Eva řešila situaci, čemu se dále věnovat profesně. Rozhodovala se, zda pokračovat stejným směrem, nebo zda si najít jinou činnost, kdy nebude nucena každý den vstávat do práce, ale může si den zařídit sama, podle svých potřeb, a zároveň dělat něco, co ji více těší a naplňuje. Otázkou bylo, co to bude? Co ji uživí a zároveň ji bude bavit?

smutna_zena_burn_outZkusily jsme v rámci koučování techniku z NLP, a to strategii úspěchu Walta Disneye. Jde o různé pohledy na situaci. Ideální jsou tři židle a tři oddělené pohledy.

Jak začít s cvičením?

Chtěla jsem, aby paní Eva snila – aby byla vizionářkou a sedla si na jednu ze židlí, která představovala snílka“. Ptala jsem se jí, jaké by to bylo, jak by to mohlo fungovat, co by přesně dělala, jak probíhá ta její aktivita. Kdo jsou klienti? Jak se cítí a z čeho má radost? Atd. Dala jsem jí možnost snít tak, že k tomu potřebovala pouze svou fantazii. Chtěla jsem, aby si vychutnala své pocity a radost z toho, čemu se věnuje.

Pak následovala další role – jiná židle, která představovala realizátorku“, část, která nám pomáhá realizovat naše sny a představy aktivně. Je akční, výkonná a řeší situaci. Ptala jsem se, jak by „realizátorka“ začala realizovat sny Evy? Jaké informace potřebujete získat?  Čím začne? Které kroky z toho, co si vysnila, jsou reálné a lze je začít uskutečňovat? Je ještě někdo, na koho by se dalo obrátit a s kým by bylo možné se poradit?

Poslední, třetí židle představovala kritičku“. Tentokrát dostala trochu jinou roli, a to roli konstruktivního kritika. Eva se ho zkusila zeptat, jak by ona situaci řešila? Poslechla si názory „snílka“ i „realizátorky“. Jaká rizika jsou spojena s tímto návrhem? O čem dalším by měla Eva ještě přemýšlet? Co by měla udělat, aby to šlo zrealizovat? Co by se mělo přehodnotit?

Eva našla v rámci koučovacího sezení dvě aktivity, kterým by se mohla věnovat, a zjistila, že jsou reálné a může je realizovat. Co ještě nevěděla, bylo to, zda chce realizovat obě aktivity, které ji napadly, nebo pouze jednu.

Doporučení:

Kaizen - chci změnu. E-book.

Tato technika nám pomůže cíleně oddělit jednotlivé role v rozhodování. V dospělosti dost často zapomínáme na naše sny a na to, co nás jako děti bavilo. Pak v reálném životě převažuje naše vnitřní kritika anebo jsme převážně v roli realizátora – jdeme a vykonáváme různé činnosti.

Ideální je, když jsou tyto role v životě vyvážené. Čemu byste se chtěli věnovat? Kam Vás směřuje Vaše srdíčko? Je to opravdu tak nerealistické? V jaké roli přemýšlíte nejčastěji? Kritik? Realizátor či snílek?

Zdroj: Blog osobního rozvojeChci změnu„, autor: Ing. Z. Tomaidesová, autorka e-booku: „Kaizen – chci změnu„.

Výzva:

Máty sny, o kterých přemýšlíte, zda je realizovat či ne? Hledáte nový podnikatelský nápad, připravujete se na prezentaci? Zájemci o individuální koučování, obraťte se na tel. č. +420 723 916 559 ohledně dotazů a sjednání schůzky. Preferujete samostatnou práci v domácím prostředí? Zkuste pracovat s e-bookem „Kaizen – chci změnu“.

Kurzy a podcasty, které pomáhají vykročit směrem k naplnění snů:

 

.

Share Button